Úvod Krevní tlak

Krevní tlak

Co je krevní tlak a jak se dá změřit?

Krevní tlak je tlak, který je vyvíjen na stěny cév při transportu krve oběhovým systémem. Jeho rychlost je měřena speciálním přístrojem tzv. tlakoměrem. Hodnota se měří v mm rtuťového sloupce na tlakoměru (torrech). Jde o tlak krve ve velkých tepnách, arteriích, od toho je odvozen i méně známý název arteriální tlak krve. Při měření hodnoty krevního tlaku se manžetou tlakoměru pomocí pumpičky zaškrtí průchod krve do tepny na paži. Poté se pozvolným upouštěním vzduchu a uvolňováním paže za pomoci stetoskopu přiloženého v loketní jamce sleduje poslechem a pohledem postup výše rtuťového sloupce na přístroji. Sleduje se systolický a diastolický krevní tlak. První (systolický) je fází vypuzování okysličené krve ze srdce a druhý (diastolický) je fází plnění srdeční komory neokysličenou krví. Z uvedeného vyplývá, že srdce funguje jako pumpa, která řídí transport krve v oběhovém systému. Krev je pro celý organismus a všechny vnitřní orgány životně důležitá, především rozváděním kyslíku.

Ženšen způsobuje rozšíření cév a snížení krevního tlaku - INFO .

Hodnota normálního krevního tlaku

Hodnota normálního krevního tlaku je v produktivním věku 120/80 torr. Zatím co u dětí a mladistvých může být normální hodnota trochu nižší, s přibývajícím věkem naopak stoupá. Každopádně se jedná o malé výkyvy od uvedené hodnoty. Normální krevní tlak zajišťuje správný transport krve, kyslíku a živin v organismu, což pomáhá zajišťovat optimální funkci všech orgánů a celého těla. Jsou-li cévy zdravé a čisté (nezúžené), většinou normálnímu krevnímu tlaku nestojí nic v cestě.

Hypotenze

Pokud hodnota krevního tlaku klesne pod 110/65 torr, hovoří se o nízkém tlaku krve v cévách. Je to stav nepříjemný, ale přímo neohrožující život jedince. Projevuje se častou únavou, pocity vyčerpání, točením a bolestí hlavy. Takto postiženému se mohou dělat mžitky před očima, někdy dochází až k závrati a omdlévání. Vnějším projevem je bledost, kruhy pod očima, studené končetiny, známky únavy či apatie. Společenskou komplikací může být i snížená práceschopnost a pomalost reakcí. Nižším krevním tlakem trpí víc mladí lidé, zvláště subtilní postavy. Statisticky je zaznamenán výskyt hypotenze častěji u žen.

Co se dá dělat s nízkým tlakem?

 • Pokud je člověku zjištěn nízký tlak, doporučuje se změna životního stylu, s důrazem na pohyb a relaxaci.
 • Při akutním projevu hypotenze (točení hlavy, pocity na omdlení) je lépe si lehnout či sednout a zvednutím dolních končetin urychlit transport krve v cévách. Taktéž pomáhá káva, nebo malé množství alkoholu, které poněkud roztahuje cévy.
 • Způsob stravování by u lidí trpících nízkým krevním tlakem měl být upraven na menší, ale časté porce. Při přejedení dochází k náhlému odkrvení mozku a projevy hypotenze se mohou prohloubit. Strava by měla být pestrá a dostatečně slaná.
 • Kouření by se mělo zcela vynechat.
 • Důležitým návykem pro člověka trpícího hypotenzí je opatrné vstávání a změna polohy těla vůbec. Tady nejčastěji dochází k závratím a následným úrazům. Proto je třeba tomu předcházet.
 • Nízký tlak se většinou neléčí medikamenty, mohou jej však pozitivně ovlivnit některé doplňky stravy, které tlak krve vyrovnávají.

Hypertenze

Stoupne-li hodnota krevního tlaku nad 140/90 torr, jedná se o vysoký krevní tlak. Je to dosti závažná zdravotní komplikace a je nutné další vyšetření lékaře. Ten diagnostikuje, zda jde o hypertenzi primární či sekundární, a podle toho stanoví potřebnou léčbu. U primární hypertenze, se včasnou úpravou životního stylu a léčbou, dá předejít vážným zdravotním onemocněním srdce, ledvin a mozku. Při sekundární hypertenzi, se léčba směřuje na onemocnění, které vyvolalo v organismu zvýšený tlak krve. K hypertenzi mohou být geneticky dané předpoklady, většinou jde však o kombinaci několika příčin, které se podílí na vzniku vysokého tlaku. Jde o civilizační chorobu a často je způsobena přílišným tlakem vnějších vlivů, neřešenými problémy, nakupenou agresí a dlouhodobým stresem.

Jak se hypertenze projevuje?

Člověk trpící hypertenzí má časté bolesti hlavy na čele a v týlní oblasti, potí se v obličeji, je unavený, buší mu srdce, někdy se dostaví i krátká arytmie. Může cítit návaly tlaku ve spáncích nebo v krční jamce. Nezřídka se u něj střídají nálady a je podrážděný. Končetiny jsou teplé, až horké. Může mít závratě a potíže s dýcháním. Neléčená hypertenze často končí infarktem, nebo mozkovou mrtvicí.

Dá se hypertenzi předcházet nebo ji zmírnit?

Pro nemocné hypertenzí platí několik omezení, které je v zájmu zdraví potřeba dodržovat.

 • Nekouřit, alkohol pít v omezeném množství
 • Upravit jídelníček, málo solit, vyhýbat se potravinám obsahujícím konzervační soli (uzeniny, polotovary, nakládaná zelenina, sáčkové polévky a některé kořenící směsy)
 • Nekonzumovat tučná jídla (maso, zvláště červené, smetanové sýry a mléčné výrobky apod.)
 • Omezit potraviny zvyšující cholesterol (vejce, některé oleje či margaríny)
 • Nepřejídat se a nedávat příčiny k tloustnutí (obezita je nezdravá)

Na druhé straně je pár věcí, které by měl do svého životního stylu zařadit

 • Více pohybu, odpočinku a relaxace (střídat aktivity s uvolněním)
 • Konzumovat více zeleniny, ryb, používat za studena lisované kvalitní oleje a tuky
 • Naučit se uvolňovat vzrůstající agresi, pocity tlaku a stresu
 • Problémy řešit včas, v klidu a konstruktivně
 • Osvojit si asertivní způsob jednání s lidmi
 • Dbát na plnění vlastních potřeb a přání

Úprava životního stylu je dobrá v mnoha ohledech jako prevence různých onemocnění i podpůrná léčba.

Kolísavý krevní tlak

Obecně se má kolísavý krevní tlak za ještě horší, než je vysoký tlak. Cévy jsou vystaveny silným změnám a nárazům. Mohou se tak snadněji z cévní stěny odloučit krevní sraženiny a způsobit trombózu nebo embolii. Je to velmi nebezpečné, proto člověk trpící kolísavým krevním tlakem by měl pravidelně navštěvovat odborné lékaře a dbát všech jejich rad, užívat léky a dodržovat správný životní styl.


Další informace o nemocech a zdraví najdete na webech Chlamydie a Štítná žláza.

Tlak krve v těhotenství

V těhotenství dochází k mnoha změnám, a to často i ke změně krevního tlaku. Může jít o těhotenskou hypotenzi, kterou způsobuje větší spotřeby krve v okolí plodu, nebo tlak na dolní dutou žílu, zvláště v poloze v leže. Některé ženy trpí naopak hypertenzí, která může způsobit problémy s cévami v dolních končetinách, křečové žíly apod. Je nutné, aby jakoukoliv komplikaci nastávající maminka konzultovala se svým gynekologem.

Shrnutí

Krevní tlak je pro každého jednotlivce velmi důležitý, pomáhá rozvádět okysličenou krev krevním řečištěm a tím udržovat organismus ve zdraví. Každý člověk by si měl své zdraví chránit, onemocněním předcházet a žít zdraví prospěšným životním stylem.

Ženšen způsobuje rozšíření cév a snížení krevního tlaku - INFO .


Diskuse (75 komentářů)

Jája, (15. 02. 2011 13:29) Reagovat
Je mi 47 let a tlak mám 101/61.Zdravotní sestra mi řekla, že je to v pořádku a mě to připadá nízké.Můžete mi z Vašeho pohledu, říct, jestli je to dobré?
Pavel, (22. 05. 2011 04:41) Reagovat
MUDr.Božena Dlouhá mě posílala půl roku s 170/115 na psych.Na kardii mně řekli,že mě to mohlo zabít.Na kartě oba rodiče isch,AH,EKG poz.Udělala ze mě mrzáka(ztráta pam.bol.hlavy,závratě),bez práce,podpory,živí mě příbuzní.MUDr.Milada Pokorná mě 18 mesíců nebyla schopna snížit kr.tlak pod 170/100.Já laik Argininem stabilně na 120/80,přestal jsem k PL chodit.Potřeboval jsem testy na boreliózu.MUDr.Pokorná mě s bor.vyhodila za ten tlak.Ukecal jsem lékárníka a koupil Doxy.Před 2.lety jsem si zaplatil u MUDr.Klubala testy na chlamydie.Přes veškeré urgence nemám výsledky do dnes.Ztratila se zkumavka?Tak třetí Mengela,dealerka MUDr.Maria Quispeová-Sotová.Ta mně vnutila skleničku vody.Za hodinu nesnesitelné bolesti u srdce,za 48 hodin 191/113.Do dnes (půl roku)bolesti u srdce,zase zničena paměť,imunita,bolesti svalů,kloubů dolních končetin a rukou,mravenčení chodidel,necitlivost,nekoordinované pohyby(poš.nervy),tachykardie a vystřelování vys.tlaku,diastolický 136,více na Rapidshare NWO,lékaři
kvetina, (24. 08. 2011 15:06) Reagovat
:oops:Zdravím čtenáře a hledám radu pro sebe.Občas mi probudí bušení srdce zimnice s pocitem na zvracení.Ze zkušenosti beru tlakoměr a nitroglycerin.Dneska sem měla tlak 190/117 po léku mi trochu tlak klesnul.Jak si začne tlakoměr přifukovat to je známka vysokého tlaku,dneska přífouknul jen 1.Asi 3 měsíce zpět mi manžel volal sanitku tlak byl ještě trochu větší ale bylo mi moc zle.V nemocnici sem dostala tabletku pod jazyk na snížení tlaku,injekci a po 4 hodinách sem jela domu.Od lékaře sem nedostala žádný lék ,který bych si vzala když mi bude podobně.Manžel má ang.pect.a prodělané 2 infarkty.Tak vím,že bolest na hrudi,zimnice a pocit na zvracení je předzvěst infarktu.Píše se o odkyselení,tak vyzkouším tuto radu.Preji zdraví všem čtenářům a díky za jakoukoliv radu.
Anna, (06. 09. 2011 08:38) Reagovat
Z Vašeho dotazu není znát, že byste denně pravidělně užívala některý lék na hypertenzi vysoký tlak, kterým trpíte. Taky měření tlaku musí být denné ve stejné době a udržovaný léky alespoň na 140/80. Prostě pravidelně až do smrti, ne jen nárazově. Zdravím.
pet-tweety, (14. 04. 2012 13:51) Reagovat
Ja mam dost stresove zamestnani a vubec jsem nervozni clovek, tak mam dost vysoky tlak, resp. mela jsem. Ted uz asi rok ho mam v norme. Zacala jsem jist zdrava, netucna, nesmazena jidla, vic jsem se zacala hybat (salsa), snazila se tolik se nestresovat (i kdyz ne vzdy to lze ;) a jako doplnek uzivam ciste prirodni produkt hlivu ustricnou s rakytnikovym olejem a to si myslim, ze bylo tim zlomem, co mi nejvic pomohlo.Vazne doporucuju! Ja ho uzivam i na imunitu, kdyz jsem mela potize kozni... Da se koupit v lekarnach nebo pres internet: http://www.vegi.cz/cz/produkt/hliva_ustricna_s_rakytnikovym_olejem
Majka, (07. 02. 2013 07:36) Reagovat
Hlívu ústřičnou také používám, ne po celý rok, ale na podzim a zimě, kdy má celkově člověk oslabenou imunitu. Jinak ale stres mě také hodně pronásleduje. Nemáte tip na nějaký potravinový doplněk, který by uklidňoval? Léky se mi brát nechce, ale jestli existuje něco přírodního na posilování stresu. Kdyžtak díky za tipy.
Ruda, (19. 04. 2012 15:56) Reagovat
Vše tady teda není!!! :o
Nový příspěvek
Copyright 2006–2021 © Krevní tlak.info
Kontakty