Úvod Krevní tlak

Krevní tlak

Co je krevní tlak a jak se dá změřit?

Krevní tlak je tlak, který je vyvíjen na stěny cév při transportu krve oběhovým systémem. Jeho rychlost je měřena speciálním přístrojem tzv. tlakoměrem. Hodnota se měří v mm rtuťového sloupce na tlakoměru (torrech). Jde o tlak krve ve velkých tepnách, arteriích, od toho je odvozen i méně známý název arteriální tlak krve. Při měření hodnoty krevního tlaku se manžetou tlakoměru pomocí pumpičky zaškrtí průchod krve do tepny na paži. Poté se pozvolným upouštěním vzduchu a uvolňováním paže za pomoci stetoskopu přiloženého v loketní jamce sleduje poslechem a pohledem postup výše rtuťového sloupce na přístroji. Sleduje se systolický a diastolický krevní tlak. První (systolický) je fází vypuzování okysličené krve ze srdce a druhý (diastolický) je fází plnění srdeční komory neokysličenou krví. Z uvedeného vyplývá, že srdce funguje jako pumpa, která řídí transport krve v oběhovém systému. Krev je pro celý organismus a všechny vnitřní orgány životně důležitá, především rozváděním kyslíku.

Ženšen způsobuje rozšíření cév a snížení krevního tlaku - INFO .

Hodnota normálního krevního tlaku

Hodnota normálního krevního tlaku je v produktivním věku 120/80 torr. Zatím co u dětí a mladistvých může být normální hodnota trochu nižší, s přibývajícím věkem naopak stoupá. Každopádně se jedná o malé výkyvy od uvedené hodnoty. Normální krevní tlak zajišťuje správný transport krve, kyslíku a živin v organismu, což pomáhá zajišťovat optimální funkci všech orgánů a celého těla. Jsou-li cévy zdravé a čisté (nezúžené), většinou normálnímu krevnímu tlaku nestojí nic v cestě.

Hypotenze

Pokud hodnota krevního tlaku klesne pod 110/65 torr, hovoří se o nízkém tlaku krve v cévách. Je to stav nepříjemný, ale přímo neohrožující život jedince. Projevuje se častou únavou, pocity vyčerpání, točením a bolestí hlavy. Takto postiženému se mohou dělat mžitky před očima, někdy dochází až k závrati a omdlévání. Vnějším projevem je bledost, kruhy pod očima, studené končetiny, známky únavy či apatie. Společenskou komplikací může být i snížená práceschopnost a pomalost reakcí. Nižším krevním tlakem trpí víc mladí lidé, zvláště subtilní postavy. Statisticky je zaznamenán výskyt hypotenze častěji u žen.

Co se dá dělat s nízkým tlakem?

 • Pokud je člověku zjištěn nízký tlak, doporučuje se změna životního stylu, s důrazem na pohyb a relaxaci.
 • Při akutním projevu hypotenze (točení hlavy, pocity na omdlení) je lépe si lehnout či sednout a zvednutím dolních končetin urychlit transport krve v cévách. Taktéž pomáhá káva, nebo malé množství alkoholu, které poněkud roztahuje cévy.
 • Způsob stravování by u lidí trpících nízkým krevním tlakem měl být upraven na menší, ale časté porce. Při přejedení dochází k náhlému odkrvení mozku a projevy hypotenze se mohou prohloubit. Strava by měla být pestrá a dostatečně slaná.
 • Kouření by se mělo zcela vynechat.
 • Důležitým návykem pro člověka trpícího hypotenzí je opatrné vstávání a změna polohy těla vůbec. Tady nejčastěji dochází k závratím a následným úrazům. Proto je třeba tomu předcházet.
 • Nízký tlak se většinou neléčí medikamenty, mohou jej však pozitivně ovlivnit některé doplňky stravy, které tlak krve vyrovnávají.

Hypertenze

Stoupne-li hodnota krevního tlaku nad 140/90 torr, jedná se o vysoký krevní tlak. Je to dosti závažná zdravotní komplikace a je nutné další vyšetření lékaře. Ten diagnostikuje, zda jde o hypertenzi primární či sekundární, a podle toho stanoví potřebnou léčbu. U primární hypertenze, se včasnou úpravou životního stylu a léčbou, dá předejít vážným zdravotním onemocněním srdce, ledvin a mozku. Při sekundární hypertenzi, se léčba směřuje na onemocnění, které vyvolalo v organismu zvýšený tlak krve. K hypertenzi mohou být geneticky dané předpoklady, většinou jde však o kombinaci několika příčin, které se podílí na vzniku vysokého tlaku. Jde o civilizační chorobu a často je způsobena přílišným tlakem vnějších vlivů, neřešenými problémy, nakupenou agresí a dlouhodobým stresem.

Jak se hypertenze projevuje?

Člověk trpící hypertenzí má časté bolesti hlavy na čele a v týlní oblasti, potí se v obličeji, je unavený, buší mu srdce, někdy se dostaví i krátká arytmie. Může cítit návaly tlaku ve spáncích nebo v krční jamce. Nezřídka se u něj střídají nálady a je podrážděný. Končetiny jsou teplé, až horké. Může mít závratě a potíže s dýcháním. Neléčená hypertenze často končí infarktem, nebo mozkovou mrtvicí.

Dá se hypertenzi předcházet nebo ji zmírnit?

Pro nemocné hypertenzí platí několik omezení, které je v zájmu zdraví potřeba dodržovat.

 • Nekouřit, alkohol pít v omezeném množství
 • Upravit jídelníček, málo solit, vyhýbat se potravinám obsahujícím konzervační soli (uzeniny, polotovary, nakládaná zelenina, sáčkové polévky a některé kořenící směsy)
 • Nekonzumovat tučná jídla (maso, zvláště červené, smetanové sýry a mléčné výrobky apod.)
 • Omezit potraviny zvyšující cholesterol (vejce, některé oleje či margaríny)
 • Nepřejídat se a nedávat příčiny k tloustnutí (obezita je nezdravá)

Na druhé straně je pár věcí, které by měl do svého životního stylu zařadit

 • Více pohybu, odpočinku a relaxace (střídat aktivity s uvolněním)
 • Konzumovat více zeleniny, ryb, používat za studena lisované kvalitní oleje a tuky
 • Naučit se uvolňovat vzrůstající agresi, pocity tlaku a stresu
 • Problémy řešit včas, v klidu a konstruktivně
 • Osvojit si asertivní způsob jednání s lidmi
 • Dbát na plnění vlastních potřeb a přání

Úprava životního stylu je dobrá v mnoha ohledech jako prevence různých onemocnění i podpůrná léčba.

Kolísavý krevní tlak

Obecně se má kolísavý krevní tlak za ještě horší, než je vysoký tlak. Cévy jsou vystaveny silným změnám a nárazům. Mohou se tak snadněji z cévní stěny odloučit krevní sraženiny a způsobit trombózu nebo embolii. Je to velmi nebezpečné, proto člověk trpící kolísavým krevním tlakem by měl pravidelně navštěvovat odborné lékaře a dbát všech jejich rad, užívat léky a dodržovat správný životní styl.


Další informace o nemocech a zdraví najdete na webech Chlamydie a Štítná žláza.

Tlak krve v těhotenství

V těhotenství dochází k mnoha změnám, a to často i ke změně krevního tlaku. Může jít o těhotenskou hypotenzi, kterou způsobuje větší spotřeby krve v okolí plodu, nebo tlak na dolní dutou žílu, zvláště v poloze v leže. Některé ženy trpí naopak hypertenzí, která může způsobit problémy s cévami v dolních končetinách, křečové žíly apod. Je nutné, aby jakoukoliv komplikaci nastávající maminka konzultovala se svým gynekologem.

Shrnutí

Krevní tlak je pro každého jednotlivce velmi důležitý, pomáhá rozvádět okysličenou krev krevním řečištěm a tím udržovat organismus ve zdraví. Každý člověk by si měl své zdraví chránit, onemocněním předcházet a žít zdraví prospěšným životním stylem.

Ženšen způsobuje rozšíření cév a snížení krevního tlaku - INFO .


Diskuse (75 komentářů)

Hanka, (15. 10. 2012 11:29) Reagovat
Chystám se otěhotnět a mám kolísavý tlak, takže se toho docela bojím, abych to dobře snášela. Potřebovala bych povzbudit a hlavně třeba nějaké rady od maminek, které si prošly těhotenstvím s kolísavým tlakem. Je tu někdo takový? Děkuji.
Miroslava, (21. 11. 2012 14:04) Reagovat
Já měla vyšší tlak, ke konci těhotenství jsem se docela bála, ale jinak jsme vše zvládala dobře. Poraďte se s lékařem a vše, co vám doporučí striktně dodržujte. Pravděpodobně půjdete na rizikové, takže to opravdu chce žádné přepínání. Držím palečky, ať se vám brzy podaří otěhotnět a ať vše dobře zvládáte.
Monika, (04. 01. 2013 18:43) Reagovat
Ony teď těhule hodně chodí na rizikové. Ať už se to týká čehokoliv, třeba i méně závažných věcí a je to dobře. Alespoň se těhulky nestresujou jsou v klidu a nic jim nehrozí. Nemá cenu si hrát na hrdinku, chodit do práce a zbytečně ohrožovat mimčo.
Hana, (10. 01. 2013 15:11) Reagovat
Ono samozřejmě záleží na konkrétní práci, ale dnes i kancelářské práce mohou být rizikové. Na zaměstnance se kladou velké nároky a pokud je žena ve stresu, rozhodně to není dobře. Já mám také stresové povolání a až budu těhotná, tak hodlám na mateřskou odejít co nejdříve.
Magda, (13. 02. 2013 11:00) Reagovat
Hodně žen odchází brzy na mateřskou. Já myslím, že je to, jak se, kdo cítí. Já jsem šla až na poslední chvíli na mateřskou. Říkala jsme si, že budu doma tři roky, tak si ještě do poslední chvíli užiju sociální kontakt. Samozřejmě kdybych měla nějaké náročné povolání, tak bych neriskovala.
Štěpánka, (05. 03. 2013 06:00) Reagovat
Je to o tom, co člověk dělá a samozřejmě i na vztazích na pracovišti. Pokud člověk netahá těžké bedny a není ve stresu z kolegů a nadřízených, může chodit do práce téměř až do porodu. Já chodila. Sice pak už na menší počet hodin, ale chodila.:)
Vladan, (11. 04. 2013 03:33) Reagovat
[quote name="Adéla"]Tak je možné, že se tlak upraví, ale pokud ne, tak si myslím, že léky bude nutné užívat. Nejen starší lidé musí užívat medikamenty.[/quote]Obtíže s tlakem většinou mají starší lidé, ale to neznamená, že mladý ho mít nemůžou. Můj kamarád také bere prášky na tlak od mládí.
Karolína, (26. 04. 2013 05:41) Reagovat
[quote name="Pavlína"]A co považujete za huntování zdraví? Souhlasím, že všeho moc škodí, ale kdybych si občas nedopřála dobré tučné jídlo, vínko či cigaretku, nevím, na co bych se mohla těšit a z čeho se radovat. samozřejmě jde trochu o nadsázku, ale zase ne o moc velkou.[/quote]Pokud to člověk s pitím, kouřením a tučným jídlem nepřehání a jen občas si tyhle "neřesti" dopřeje, tak se určitě nic neděje.:)
Jan, (28. 04. 2013 14:33) Reagovat
Zrušte politiky, pošlete je všechny za polární kruh a hypertenze nebude existovat - primární příčina stresů bude odstraněna.
Lena, (09. 05. 2013 06:18) Reagovat
[quote name="Jan"]Zrušte politiky, pošlete je všechny za polární kruh a hypertenze nebude existovat - primární příčina stresů bude odstraněna.[/quote]Jak u koho.:) Mě politika moc nevzrušuje a stejně hypertenze mám. Je ale fakt, že pro mnohé je situace v téhle zemi dost velkým stresorem, a když se k tomu přidá i predispozici k vysokému tlaku, tak je na hypertenzi slušně zaděláno.
Nový příspěvek
Copyright 2006–2021 © Krevní tlak.info
Kontakty