Úvod Co je krevní tlak?

Co je krevní tlak?

Krevní tlak je tlak, který je vyvíjen na stěny cév při transportu krve oběhovým systémem. Jeho rychlost je měřena speciálním přístrojem tzv. tlakoměrem. Hodnota se měří v mm rtuťového sloupce na tlakoměru (torrech).

Jde o tlak krve ve velkých tepnách, arteriích, od toho je odvozen i méně známý název arteriální tlak krve. Při měření hodnoty krevního tlaku se manžetou tlakoměru pomocí pumpičky zaškrtí průchod krve do tepny na paži. Poté se pozvolným upouštěním vzduchu a uvolňováním paže za pomoci stetoskopu přiloženého v loketní jamce sleduje poslechem a pohledem postup výše rtuťového sloupce na přístroji. Sleduje se systolický a diastolický krevní tlak. První (systolický) je fází vypuzování okysličené krve ze srdce a druhý (diastolický) je fází plnění srdeční komory neokysličenou krví. Z uvedeného vyplývá, že srdce funguje jako pumpa, která řídí transport krve v oběhovém systému. Krev je pro celý organismus a všechny vnitřní orgány životně důležitá, především rozváděním kyslíku.


Diskuse (4 komentáře)

Libor, (30. 04. 2013 10:33) Reagovat
Dnes jsme si s přítelkyní měřili tlak. Přítelkyně trpí hypertenzi,ale co jsme naměřili u ní za hodnotu nás překvapilo. Její tlak byl 249/156 a puls 97. Podotýkám,že přítelkyně,i s takovým tlakem působí,jako by ho měla v pořádku.
tk, (18. 06. 2013 06:04) Reagovat
[quote name="Libor"]Dnes jsme si s přítelkyní měřili tlak. Přítelkyně trpí hypertenzi,ale co jsme naměřili u ní za hodnotu nás překvapilo. Její tlak byl 249/156 a puls 97. Podotýkám,že přítelkyně,i s takovým tlakem působí,jako by ho měla v pořádku.[/quote] :D :D :D To by uz byla mrtva. Hodte ten tlakomer z lidlu do odpadku a kupte si neco normalniho ve slusny prodejne.
Ahmad, (16. 02. 2016 04:22) Reagovat
At the end of the 12-week trial, there were no necessary variations in weight reduction between the two groups.Feel free to surf to my web-site hallu motion www: http://nl.hallumotion.net
Huey, (03. 04. 2016 21:48) Reagovat
I do not know whether it's just me or if perhaps everyone else experiencing problems with your site. It appears as if some of the written text in your posts are running off the screen. Can somebody else please comment and let me know if this is happening to them as well?This could be a issue with my web browser because I've had this happen before. Thank youLook at my website; website: http://livalidl.com/welcome/show/in-relation-to-online-webcam-discussions-for-sex
Nový příspěvek
Copyright 2006–2020 © Krevní tlak.info
Kontakty